Régen a kerámia sütőedények használata mindennapi volt. Fedezzük fel újra, mert használatával ízletesebb és egészségesebb ételek készíthetők.
A hagyományos natúr tálak mellett kézzel festett, egyedi, mázas sütőtálakat, edényeket is készítünk a legváltozatosabb formában és mintázattal. A kerámia sütőtálak és edények remek ajándékok lehetnek a sütés, főzés szerelmeseinek.
Használati tanácsok
A kívül-belül mázas tálakat nem kell előzetesen beáztatni!
– A kerámia tálakat nem szabad sem gáz-, sem villanytűzhelyen használni, viszont bármilyen sütőbe (villany, gáz, légkeveréses, mikrohullámú) és kemencébe is bátran betehetjük.
– Mindig hideg sütőbe tegyük, és fokozatosan melegítsük fel. Az általános sütési hőfok a 200-220, gázsütőben a 4-5-ös fokozat.
– Ha folyadékpótlásra van szükség a sütés és párolás folyamán, mindig langyos folyadékkal tegyük.
– Fedeles sütőtál esetén ha azt szeretnénk, hogy az étel teteje megpiruljon, a sütés vége előtt 20 perccel vegyük le a fedelet.
– Ha elkészült az étel, soha ne tegyük a tálat hideg felületre, inkább egy fa alátétre.
– Mosogatás előtt várjuk meg, hogy lehűljön a tál, majd meleg vízzel mossuk ki. Ha szükséges, mosogatószert használhatunk. Az edényeket mosogatógépben is lehet tisztítani.
– A tálat szárítsuk ki, mielőtt eltennénk a szekrénybe.
A kerámia tálban való sütés előnyei
– Praktikus, egyszerű: csak beletesszük a hozzávalókat, és maguktól elkészülnek. Nem kell kevergetni, nem fröcsög, nem ég oda.
– Egészséges: A tálban minimális folyadékkal, akár hozzáadott zsiradék nélkül, a saját levében párolódnak, sülnek az ételek. Megmaradnak az ízek, vitaminok, ásványi anyagok. A húsok nem égnek meg, omlósak, ízletesek maradnak.
– Esztétikus: Nem kell ecsetelni, hogy mennyivel szebb egy kerámia tál mint egy tepsi.
– Sokoldalúság: A kerámia tálakban, edényekben egytálételek, levesek, felfújtak, húsos, halas, zöldséges, tésztás ételek, sőt még sütemények is elkészíthetőek.
Alapvetően kétféle sütőtálat különböztetünk meg, a natúr tálakat, és a mázasakat. Használatuk némely pontokban eltér, de sok esetben megegyezik. Lássuk hát, milyen szempontokat tartsunk szem előtt!
– A natúr (nem mázas) edényeket használat előtt legalább 20 perce, de inkább egy órára áztassuk be hideg vízbe. Ilyenkor a kerámia pórusai megszívják magukat vízzel, ami a sütés folyamán folyamatosan elpárolog, ezáltal teljesen puhára párolja az ételeket. A kívül-belül mázas tálakat nem kell előzetesen beáztatni!
– A kerámia tálakat nem szabad szúró, közvetlen hőhatás alá kitenni. Ez azt jelenti, hogy sem gáz-, sem villanytűzhelyen nem lehet használni. Viszont bármilyen sütőbe (villany, gáz, mikrohullámú) bátran betehetjük.
– Figyeljünk azonban arra, hogy hideg sütőbe tegyük, és fokozatosan melegítsük fel. Ennek két oka is van. Egyrészt, ha túl forró sütőbe tennénk, elpattanhatna a tál, másrészt így nem égnek meg benne az ételek. Az általános sütési hőfok a 200-220, vagy gázsütőben a 4-5-ös fokozat.
– A sütés és párolás folyamán, ha folyadékpótlásra van szükség, mindig langyos folyadékkal tegyük. Soha ne legyen hideg, vagy forró a hozzáadott folyadék, mert attól is megpattanhat a tál.
– Ha azt szeretnénk, hogy az étel teteje megpiruljon, akkor a sütés vége előtt 20 perccel vegyük le a sütőtál fedelét.
– Ha elkészült az étel, soha ne tegyük a tálat hideg felületre, inkább egy fa alátétre a hőingadozás miatt.
– Mosogatás előtt várjuk meg, hogy lehűljön a tál, majd meleg vízzel mossuk ki. Ha szükséges, pici mosogatószert használhatunk, de súrolószert ne, mert az eltömítheti a pórusait.
– A római tálat mielőtt eltennénk a szekrénybe, alaposan szárítsuk ki szobahőmérsékleten. És ezt követően is lehetőség szerint, szellős, száraz helyen tároljuk. Ha vizesen tesszük el, ráadásul a dobozában, akkor könnyen megeshet, hogy bepenészedik.
Tekintse meg webshopunkban kapható termékeinket.
Leave a Comment
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.